Sale Konferencyjne


Zanim wybierzesz system konferencyjny  

Wybierając sprzęt dla swojego systemu konferencyjnego, warto wcześniej poznać sposób działania takich urządzeń, a także terminologię używaną do ich opisu.

Komu polecamy tą stronę?

Zamieszczony poniżej tekst przeznaczony jest szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają pracę z systemami konferencyjnymi. Poza opisem różnych urządzeń służących do obsługi konferencji, znajdą w nim Państwo również praktyczne porady.

Systemy dyskusyjne

Co to są systemy dyskusyjne?

Systemy dyskusyjne to zbiór mikrofonów ustawionych przed dyskutującymi osobami, którego celem jest:
 • uporządkowanie dyskusji, na przykład: mikrofon jest włączany w momencie zabierania głosu,
 • prawidłowe i czytelne nagrywanie - tylko z włączonego mikrofonu konferencyjnego,
 • dalsza obróbka sygnału z włączonych mikrofonów, na przykład:, nagłośnienie, transmisja internetowa, itp.
Wbudowane nagłośnienie

Systemy dyskusyjne są często wyposażone we wbudowane nagłośnienie. W podstawkach mikrofonów zamontowane są głośniki, które emitują wypowiedź osoby mówiącej do mikrofonu. Polega to na tym, że włączony mikrofon konferencyjny przekazuje sygnał do urządzenia centralnego, a następnie powraca w postaci wzmocnionej do głośników pozostałych uczestników konferencji czy dyskusji. W przypadku, gdy włączonych jest więcej mikrofonów, to sygnał z tych mikrofonów jest sumowany (zmiksowany), więc mogą go słyszeć wszystkie osoby.

Przewodowe i bezprzewodowe systemy dyskusyjne

 • Przewodowy system dyskusyjny

  Podstawą tego systemu jest kabel biegnący od i do mikrofonu konferencyjnego, który następnie prowadzi do centralki systemu dyskusyjnego. Warto podkreślić, że w tym przypadku wystarczy jeden kabel, a nie wiele kabli biegnących od każdego mikrofonu do miksera. Systemy dyskusyjne w technologii przewodowej sprawiają wrażenie kłopotliwych, szczególnie w przypadku częstego demontażu i montażu sprzętu, jednak nie jest to prawdą, ponieważ tego typu systemy dyskusyjne są celowo skonstruowane w taki sposób, by można je szybko zdemontować bez specjalistycznej wiedzy. Demontaż ułatwia fakt, iż wszystkie wtyki są jednakowe, dlatego nie ma możliwości pomyłki. Do zalet przewodowego systemu dyskusyjnego, w porównaniu z bezprzewodowym, należy zaliczyć dużo lepszą jakość przetwarzania dźwięku, zatem lepszego nagrania, niższą cenę oraz brak kłopotów z utrzymaniem akumulatorów. Minusem przewodowych systemów dyskusyjnych, którego nie posiadają ich bezprzewodowe odpowiedniki, jest możliwość podsłuchu oraz możliwość powstania zakłóceń w technologii transmisji radiowej. To ostatnie nie zdarza się często, niemniej jednak specjalne lub przypadkowe nałożenie się sygnału z innego nadajnika na bezprzewodowy system dyskusyjny to poważna wada.

 • Bezprzewodowy system dyskusyjny

  Systemy takie pracują przeważnie w technologii transmisji radiowej. Wypowiedzi do konferencyjnego mikrofonu bezprzewodowego zamieniane są na fale radiowe, a urządzenie centralne systemu odbiera te fale i poddaje je dalszej obróbce - w praktyce rozwiązania takie są dość skomplikowane. Ze względu na zajętość pasm radiowych stosujemy systemy wielokanałowe lub cyfrowo sterujemy nadawaniem każdego mikrofonu. Musimy pamiętać o tym, że mamy do czynienia z systemem dyskusyjnym, a więc takim, gdzie trzeba włączyć więcej niż jeden mikrofon.
Stosowane rozwiązania w bezprzewodowych systemach dyskusyjnych

Dobrym, a zarazem najprostszym rozwiązaniem jest trwałe zajęcie dwóch częstotliwości radiowych. Wówczas jednocześnie może mówić prowadzący i jeden z uczestników dyskusji. Jest to proste i skuteczne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku burzliwych dyskusji. Rzecz komplikuje się w momencie, gdy bezprzewodowy system dyskusyjny ma umożliwiać większą ilość włączanych jednocześnie mikrofonów. W takim przypadku stosowanych jest kilka technologii radiowych. Jedna z nich polega na powiększaniu ilości zajętych kanałów (należy zaznaczyć, że ilość ta jest ograniczona). Kolejne kanały zajmują pasmo radiowe wyznaczone prawem na mikrofony bezprzewodowe. Tutaj każdy konferencyjny mikrofon bezprzewodowy pracujący na jednej częstotliwości musi mieć jeden odbiornik na tą samą częstotliwość. Rozwiązanie to jest drogie i kłopotliwe, bowiem centrala musi zawierać tyle odbiorników, ile jest mikrofonów w zestawie.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie częstotliwości specjalnej, na której transmitowane są sygnały przydzielające wolne pasmo dla mikrofonu, który żąda załączenia. Można tu mówić niejako o nadrzędnym rozdzielaczu częstotliwości dla włączanych mikrofonów, który wie o wolnych kanałach i pozwala lub nie pozwala na załączenie mikrofonu. Jeszcze dokładniej można to opisać w następujący sposób: rozdzielacz ma do dyspozycji na przykład cztery częstotliwości, co w praktyce oznacza możliwość włączenia czterech mikrofonów. Kiedy włączamy pierwszy mikrofon, rozdzielacz przydziela mu pierwszą częstotliwość, drugiemu - drugą, trzeciemu - trzecią, a czwartemu - czwartą częstotliwość.

Następną technologią transmisji radiowej dla bezprzewodowych systemów konferencyjnych jest technologia cyfrowa. Cyfrowe bezprzewodowe mikrofony konferencyjne to najnowsza technologia stosowana w cyfrowych systemach dyskusyjnych. Mówiąc bardzo ogólnie i w dużym uproszczeniu, tutaj też pracuje "rozdzielacz", który rozdziela częstotliwości radiowe i steruje ramką cyfrowego sygnału audio. W takim cyfrowym pakiecie informacji, obok ramki audio znajdują się cyfrowe sygnały sterujące i komunikacji, które mogą być wykorzystane choćby do głosowania. Mimo że nowoczesne, systemy te nie są pozbawione wad, począwszy od nie najlepszej jakości nagrań (zawężone pasmo przenoszenia), a skończywszy na możliwości nałożenia się radiowej fali nośnej z innego nadajnika włączonego przypadkowo lub celowo, który zakłóci transmisję, zwłaszcza że w naszym otoczeniu coraz więcej jest urządzeń radiowych, choćby peryferii komputerowych. Cyfrowe systemy konferencyjne pracują bowiem zazwyczaj na częstotliwości 2.4GHz, która jest przeznaczona na peryferia komputerowe i peryferia urządzeń telefonów komórkowych.

Pozostałe urządzenia audio

Każde urządzenie zajmujące się dźwiękiem nazywamy urządzeniem audio. Jeżeli mówimy o urządzeniach zajmujących się obrazem i dźwiękiem, mówimy o urządzeniach audio-video.
 • Konferencyjny mikrofon bezprzewodowy

  Mowa tu o zwykłych mikrofonach bezprzewodowych, które są podłączone do systemu dyskusyjnego przewodowego lub bezprzewodowego. Zazwyczaj stosowane są tam, gdzie potrzebna jest pełna mobilność, a zarazem wygoda w ich użytkowaniu. Osoba referująca prezentację musi czasem przemieszczać się, dlatego powinna mieć do dyspozycji mikrofon bezprzewodowy, podobnie jak osoba wypowiadająca się dorywczo. Ten typ mikrofonu udostępniany jest też czasem osobom zadających pytania, na przykład dziennikarzom. Dodatkowy konferencyjny mikrofon bezprzewodowy musi być podłączony do urządzenia centralnego systemu dyskusyjnego, aby był nagrywany i by prowadzący mógł go w razie potrzeby blokować. Spotykamy różne wersje dodatkowych konferencyjnych mikrofonów bezprzewodowych: do ręki, do klapy ubrania czy też mikrofon zakładany na głowę. Dodatkowo konferencyjne mikrofony bezprzewodowe można wyposażyć w mikrofonowy statyw podłogowy.
  Warto zaznaczyć, że błędem jest traktowanie zestawu zwykłych mikrofonów bezprzewodowych jako system dyskusyjny.

 • Konferencyjny mikrofon przewodowy

  Ten typ mikrofonu to wersja oszczędnościowa mikrofonu bezprzewodowego. Stosujemy go wyłącznie jako mikrofon dodatkowy i to tylko wówczas, gdy nie przeszkadza nam dodatkowy kabel leżący na podłodze.. W przypadku stosowania mikrofonu przewodowego urządzenie centralne sprzętu konferencyjnego musi być wyposażone w odpowiednie gniazdo, choć można też zastosować mały mikser do kilku mikrofonów przewodowych, a dopiero wyjście z miksera podłączyć do centralki sprzętu konferencyjnego.

 • Mikrofon konferencyjny mównicy

  Zazwyczaj jest to zespół dwóch mikrofonów na tzw. gęsiej szyjce (gooseneck) zamontowanych w blacie mównicy a podłączonych do dyskusyjnego systemu konferencyjnego na prawach mikrofonu dyskusyjnego, dzięki czemu mikrofon ten jest nagrywany i blokowany przez prowadzącego. W ostateczności na mównicy można postawić następny mikrofon konferencyjny lub pulpit konferencyjny. Można też zastosować na mównicę opisany wyżej konferencyjny mikrofon bezprzewodowy. Wszystko zależy od tego, jak często mównica jest wykorzystywana.

 • Rejestrator cyfrowy audio

  Urządzenie to służy powszechnie do nagrywania wszelkiego rodzaju spotkań i konferencji. Jest ono stosowane w miejsce magnetofonów, na taśmę czy kasetę, które są rejestratorami analogowymi. Rejestrator audio tworzy pliki w wewnętrznej pamięci flash lub na zewnętrznych nośnikach takich jak: karta SD, pendrive czy przenośny dysk twardy. Rejestratory z wewnętrzną pamięcią powinny być stosowane, tylko wówczas, gdy posiadają złącze do podłączania ich do komputera (przeniesienie plików), zazwyczaj jest to transmisja USB. Nagrywanie na rejestrator odbywa się poprzez gniazdo wejściowe mikrofonu zewnętrznego lub gniazdo input line. Konferencji nie nagrywamy przez mikrofon wbudowany w rejestrator, ponieważ sygnał do nagrywania płynie prosto z ust mówcy w systemie dyskusyjnym. Centralka systemu konferencyjnego musi posiadać gniazdo wyjściowe do nagrywania (output-rec.), w którym panuje poziom sygnału zgodny z normami. Jeżeli nasz rejestrator posiada tylko wejście mikrofonowe, potrzebny jest kabel z tłumikiem.

 • Rejestratory komputerowe audio

  Istnieje wiele bezpłatnych programów komputerowych nagrywających bezpośrednio na dysku twardym. Można też podłączyć laptopa do gniazda centralki systemu dyskusyjnego i tym sposobem nagrywać obrady.

 • Technika nagrywania spotkań i konferencji

  Aby prawidłowo nagrać wypowiedź mówce, należy ustawić mikrofon tuż pod jego ustami - wówczas urządzenie nie zbiera żadnych innych hałasów towarzyszących konferencji. Mowa zamieniana jest na sygnał elektryczny i przez kabel lub radiowo transmitowana do urządzenia centralnego sprzętu konferencyjnego. W tym ostatnim sygnał jest przekazywany do gniazda nagrywania, tu podłączamy rejestrator audio. Nagrywanie na rejestratorze leżącym na środku sali, kończy się nierównomiernością słyszalności wypowiedzi mówcy, za to równomiernością słyszalności wszelkich innych odgłosów.. Rejestrator cyfrowy w postaci dyktafonu z wbudowanym mikrofonem nadaje się do nagrywania spotkań w kilkuosobowym gronie, a także do nagrywania dużych spotkań (obrad), ale musi być podłączony do urządzenia centralnego sprzętu konferencyjnego.

 • Odtwarzacz cyfrowy audio

  Urządzenie to służy do doraźnego odtwarzania zawartości dźwiękowej przez system dyskusyjny. W rzeczywistości określenie "cyfrowy", też jest zbędne, podobnie jak przy rejestratorach, ponieważ wszystkie odtwarzacze spotykane na rynku są cyfrowe. Do niedawna można było nabyć odtwarzacze płyt CD, jednak zostały wyparte przez odtwarzacze DVD, które odtwarzają również płyty CD z zawartością dźwiękową. Przy zakupie należy jednak zwrócić uwagę, jakie formaty plików audio przyjmuje dany odtwarzacz. Warto zaznaczyć, że opisane wyżej rejestratory audio mają zazwyczaj funkcję odtwarzania, zatem nie ma potrzeby kupowania odtwarzacza audio osobno - można odtwarzać bezpośrednio z komputera. W tym celu należy gniazda słuchawkowe komputera podłączyć do gniazda input-player w centralce sprzętu konferencyjnego. Chcąc zobaczyć na ekranie film, który zawiera ścieżkę dźwiękową, należy również podłączyć komputer do sprzętu konferencyjnego.

 • Co dalej z nagraniem z konferencji?

  W dalszej kolejności nagranie przepisujemy do komputera i tam go możemy odtwarzać za pomocą dowolnego programu muzycznego - należy jednak zwrócić uwagę na format zapisu dźwięku (np. mp3 lub WAV). Producenci rejestratorów cyfrowych stosują swoje formaty zapisu dźwięku, dlatego program odtwarzający jest tym lepszy im więcej formatów plików przyjmuje.

 • Tworzenie protokołu popartego nagraniem

  Sesję nagrywamy fragmentami zgodnymi z porządkiem obrad, tworząc w ten sposób kolejne pliki nagrania. Następnie do publikowanego protokołu dołączamy linki do odpowiadających im plikom nagrań. Takie podejście ułatwia odsłuchiwanie konkretnych wypowiedzi, ponadto nagrywanie fragmentami daje możliwość odsłuchiwania wielu małych, kilku lub kilkunastominutowych plików, a nie jednego bardzo dużego. W dalszej kolejności do każdego nagrania należy dopisać swoje notatki (tagi), które pozwolą później na szybkie wyszukiwanie poruszanych tematów. Można stworzyć też listę problemów omawianych często na sesjach (szkolnictwo, drogi, sprzedaż nieruchomości, itp.), ustanawiając w ten sposób własną listę kluczy (fraz) do przeszukiwania wypowiedzi. Tagi to frazy (tematy), ale mogą to być też nazwiska mówców. Rozwiązanie takie umożliwia nam wyeliminowanie obszernych protokołów tekstowych, które dość często nie są prawdziwym odzwierciedleniem intencji mówców. Nagranie daje prawdziwy obraz stanowiska wypowiadających się osób, bo wypowiedź to nie tylko słowa, ale również emocje. Istnieje też możliwość automatycznej zamiany nagrań na tekst - na rynku można znaleźć kilka programów, które dają takie możliwości, jednak do profesjonalnych zastosowań są one raczej mało przydatne, ponieważ spłaszczają one wypowiedzi mówców do suchego tekstu, który nie oddaje emocji, barwy głosu, intonacji itd. Taki tekst z pewnością nie oddaje prawdziwego przebiegu dyskusji, może służyć wyłącznie jako pomocniczy materiał.

 • Mikser w sprzęcie konferencyjnym

  Jak wynikałoby z techniki nagłaśniania sal konferencyjnych, mikser do celów konferencyjnych jest zbędny. Nie do końca. Czasami musimy zapanować nad dodatkowymi mikrofonami bezprzewodowe, mikrofonami przewodowymi i odtwarzaczami, ponieważ dopiero te zmiksowane urządzenia będą transmitować uformowany sygnał do sprzętu konferencyjnego - wówczas potrzebny będzie mały mikser. Producenci systemów dyskusyjnych nie są w stanie przewidzieć, czego użytkownik będzie potrzebował, dlatego oferując centralkę do sprzętu konferencyjnego dla sal narad, wyposażają ją w jedno lub dwa gniazda wejściowe na dodatkowy sprzęt konferencyjny. Dopiero wiedza i możliwości dostawcy pozwalają rozbudować taki system konferencyjny o dodatkowe urządzenia. Sprzęt konferencyjny do sal narad musi przewidywać teraźniejsze i przyszłe potrzeby użytkownika, nie może to być sprzęt konferencyjny zamknięty w sensie możliwości dalszej rozbudowy.

 • Wzmacniacze do sal konferencyjnych
  Wzmacniacz audio to urządzenie elektroniczne zamieniające sygnały audio o niskim poziomie (mikrofony, odtwarzacze) na sygnał o poziomie pozwalającym zasilić głośniki konferencyjne. Wzmacniacz (końcówka mocy) przyjmuje to, co mu dostarczy centralne urządzenie sprzętu konferencyjnego. Dlatego wszelkie wcześniej dokonane przetworzenia sygnału audio w sprzęcie konferencyjnym są wyprowadzane w postaci nadającej się do wzmocnienia przez wzmacniacz i wyemitowane przez głośniki. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju limiterów sprzężeń akustycznych czy equalizerów. Instalator ma dobrać moc wzmacniacza do ilości i typu głośników konferencyjnych. W zależności od głośników konferencyjnych, ich ilości i sposobu połączenia, stosujemy zazwyczaj wzmacniacze mocy w technice 100V.Technika 100V pozwala na dowolne łączenie głośników konferencyjnych w dowolnej ich ilości. Dopiero po decyzji, jakie głośniki konferencyjne zastosujemy, decydujemy o typie wzmacniacza i jego mocy. Czasami wzmacniacze mocy wyposażone są w prosty mikser, ale do współpracy tego wzmacniacza z systemem dyskusyjnym, przeważnie jest on zbędny. To centralne urządzenie systemu konferencyjnego przejmuje na siebie obowiązek przyłączania konferencyjnego sprzętu audio, jego kontroli, formowania sygnału i przekazywania do wzmacniacza mocy. Wzmacniacze mocy wraz z głośnikami konferencyjnym stosujemy wówczas, gdy sala konferencyjna jest duża, na dodatek, gdy obok dyskutujących na sali znajdują się obserwatorzy i zaproszeni goście. Jeśli posiadamy mikrofonowy system dyskusyjny, powinniśmy zawsz podłączyć do niego jakikolwiek sprzęt wzmacniający. Jeżeli natomiast sala jest mała, stosujemy systemy dyskusyjne zawierające wbudowane nagłośnienie.

 • Głośniki do sal konferencyjnych

  Stosujemy je tam, gdzie system dyskusyjny nie posiada wbudowanego nagłośnienia, tam, gdzie sala konferencyjna jest duża i trzeba wzmocnić system dyskusyjny, a także w przypadku, gdy chcemy uzyskać czysty dźwięk, na przykład do szkoleń czy prezentacji audio. Stosowanie systemu mikrofonów konferencyjnych zawierających wbudowane nagłośnienie i dodatkowo nagłośnienia z głośnikami konferencyjnymi nie wyklucza się wzajemnie. Dlaczego? Ponieważ nowoczesna sala obrad wymaga możliwości prezentacji i przeprowadzania szkoleń - bok funkcji wzmacniania systemu dyskusyjnego warto jest wzmocnić dźwięk z filmów czy z prezentacji. Głośniki do sal konferencyjnych oferowane są przeważnie w wersji sufitowej (wmontowane w sufit podwieszany) albo są montowane na ścianach sali konferencyjnej. Ich rozłożenie zależne jest od akustyki sali i jej przeznaczenia. Czasami stosowane są przenośne głośniki z wbudowanym wzmacniaczem (kolumny aktywne), które służą zawsze do nagłośnienia ogólnego sali konferencyjnej lub też, stawiane w obrębie słuchaczy, wspomagają system dyskusyjny. Dwie kolumny głośnikowe ze statywami stanowią także przenośny sprzęt nagłaśniający do innych zastosowań.

Urządzenia wideo do sal konferencyjnych

Do urządzeń wideo zaliczamy wszelkiego rodzaju odtwarzacze DVD, projektory multimedialne, ekrany do projektorów, monitory LCD, monitory plazmowe czy ściany LED (stawiane czasem w dużych salach). Jako urządzenie audio-wideo służy też komputer,, ponieważ większość plików w postaci filmów oraz prezentacji wykonujemy za jego pomocą. Komputer jest odtwarzaczem plików, a urządzenia, na których wyświetlamy zawartość plików są do niego podłączone. Do tego zestawu trzeba również zaliczyć wszelkiego rodzaju dystrybutory i przełączniki obrazu; na przykład: komputer posiada własny ekran, ale obraz na nim odtwarzany chcemy wyświetlić na innym ekranie - wówczas potrzebujemy w komputerze wyjścia, do którego podłączymy drugi monitor lub projektor. W sytuacji, kiedy trzeba wyświetlać na kilku ekranach czy monitorach, stosujemy dystrybutory obrazu, które rozdzielają wyświetlany obraz na więcej ekranów, monitorów lub projektorów. Warto dodać, że dystrybutor źródła sygnału jest też przełącznikiem audio.

Multimedia do sal konferencyjnych

Multimedia do sal konferencyjnych to urządzenia emitujące dźwięk i obraz w różnej formie za pomocą różnych technik. Wszystkie urządzenia pomocnicze pracujące na to, by cały zestaw nazwać multimediami konferencyjnymi są w istocie multimedium. To dość niejednoznaczne określenie, bo nazwanie rzutnika pisma multimedium jest pewnym nadużyciem, jednak rzutnik pisma wraz z towarzyszącym mu dźwiękiem i innym wyposażeniem sali możemy nazwać zestawem multimedialnym. Określenie "multimedium" jest powszechnie nadużywane, dotyczy to zwłaszcza urządzeń odtwarzania dźwięku np. domowej wieży reklamowanej przez producenta jako multimedium.

Cytując za Wikipedią:

„Multimedia (łac. multum + medium) - media, stanowiące połączenie kilku różnych form przekazu informacji (np. tekstu, dźwięku, grafiki, animacji, wideo) w celu dostarczania odbiorcom informacji lub rozrywki. Termin „multimedia” ma również zastosowanie w mediach elektronicznych służących do rejestrowania oraz odtwarzania treści multimedialnych. Multimedia posiadają cechy tradycyjnych technik mieszanych i sztuk pięknych, jednak mają szerszy zakres. Termin bogate media jest synonimem terminu multimedia interaktywne.”

Sprzęt do tłumaczeń symultanicznych

 • Zastosowanie sprzętu do tłumaczeń symultanicznych

  Tłumaczenia symultaniczne (równoległe, jednoczesne, w tle). Tłumacz słucha w słuchawkach języka źródłowego i jednocześnie tłumaczy do mikrofonu podłączonego do nadajnika, dzięki czemu słuchacze otrzymują przetłumaczone wypowiedzi w zrozumiałym dla siebie języku. Tłumaczyć w ten sposób można wypowiedzi w dowolnych językach łącznie z językiem migowym. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można wyposażyć tłumacza w odbiornik przełączony na kanał pośredni (innego tłumacza). Będzie to tłumaczenie z języka oryginalnego (mówcy) na język pośredni, a następnie na język docelowy - tzw. relay, czyli tłumaczenie pośrednie poprzez inny język obcy. Wielokanałowość systemu pozwala na tłumaczenia jednoczesne na tyle języków iloma dysponujemy w posiadanym systemie (jeden kanał to jeden język).

 • Mobilny sprzęt do tłumaczeń symultanicznych

  Sprzęt do tłumaczeń jest mobilny łącznie z kabinami, które można przenosić pomiędzy obiektami i szybko je montować.

 • Stacjonarny sprzęt do tłumaczeń symultanicznych

  Cały sprzęt jest zainstalowany na stałe. Odbiorniki dla uczestników są wbudowane w miejsca ich usadowienia. Kabiny tłumaczy wyposażone są w specjalne urządzenia tak zwane interpretery.

 • Wykorzystanie sprzętu do tłumaczeń symultanicznych w obsłudze wycieczek w jednym lub wielu kanałach językowych 

  Sprzęt ten ma szczególnie zastosowanie dla wycieczek w obiekcie, gdzie należy zachować ciszę lub tam, gdzie jest bardzo głośno, a dodatkowo wycieczka jest wielojęzyczna. Jego zaletą jest to, że przewodnik nie musi krzyczeć, gdy jest głośno lub może mówić cicho, gdy w zwiedzanym obiekcie należy zachować ciszę. Uczestnicy wycieczki mogą się swobodnie poruszać, nawet w oddaleniu od przewodnika do 120 m. W przypadku wycieczek wielojęzycznych przewodnik mówi w swoim języku, tłumacze mówią do swoich mikrofonów, a każdy z nich nadaje na innym kanale. Uczestnicy wybierają wtedy właściwy dla siebie kanał.

 • Ilość odbiorników mogących pracować jednocześnie w urządzeniach do tłumaczeń symultanicznych

  Jednocześnie może pracować dowolna liczba odbiorników znajdujących się w polu zasięgu nadajników tłumaczy. Dotyczy to również technologii podczerwieni (IR).

 • Stosowane systemy transmisji w urządzeniach do tłumaczeń symultanicznych
   
  • Systemy w technologii podczerwieni - analogowe

   Łączność pomiędzy tłumaczami a słuchaczami odbywa się przez światło niewidzialne dla ludzkiego oka. Tłumacz mówi a jego głos zamieniany jest na światło podczerwone (promienniki podczerwieni). W odbiornikach słuchaczy są czujniki podczerwieni, elektronika zamienia światło na dźwięk.

   Zalety
   - rynek tej technologii opanowały firmy produkujące solidne pulpity dla tłumaczy (kabinowe - stacjonarne),
   - w obrębie jednego budynku (za ścianą) może pracować wiele niezależnych systemów (obiekty z wieloma salami konferencyjnymi), bo światło nie przechodzi przez ściany.

   Wady
   - wysoka cena,
   - dużo urządzeń technologicznych (choćby: konwertery i promienniki podczerwieni),
   - odbiornik uczestnika musi być w polu działania nadawanego światła podczerwonego - nie można chować go pod ubranie lub wkładać do kieszeni,
   - mała mobilność,
   - pracochłonny montaż i demontaż,
   - analogowa transmisja narażona jest na zakłócenia spowodowane działaniem świetlówek, lamp wyładowczych, energooszczędnych czyli ogólnie mówiąc lamp emisyjnych które wydzielają dużo światła podczerwonego.

  • Systemy w technologii podczerwieni - cyfrowe

   Działają tak jak analogowe, przy czym dzięki pracy w technologii sygnału cyfrowego, są bardziej odporny od systemu analogowego na zakłócenia spowodowane działaniem lamp emisyjnych.

  • Systemy w technologii radiowej - analogowe

   Łączność pomiędzy tłumaczami a słuchaczami odbywa się za pomocą fal radiowych. Tłumacz posiada nadajnik pracujący na jednym z dostępnych kanałów i na ten sam kanał przełączone są odbiorniki słuchaczy wybranego języka. Analogowe systemy symultaniczne pracują w paśmie UHF (ok. 700-900Mhz.), to pasmo przeznaczone jest dla mikrofonów bezprzewodowych.

   Zalety
   - duża mobilność i prosta obsługa,
   - odporność na zakłócenia,
   - brak dodatkowych i kosztownych sterowników i promienników,
   - możliwość chowania odbiorników do kieszeni (pod ubranie),
   - duży zasięg odbioru od nadajnika tłumacza

   Wady
    - brak na rynku dobrych stacjonarnych (kabinowych) pulpitów dla tłumaczy, zwłaszcza wyposażonych w funkcję tłumaczenia pośredniego,
   - bez dużej ilości posiadanych kanałów, dość trudno jest prowadzić więcej niż cztery niezależne konferencje w obrębie jednego budynku, fale radiowe przechodzą przez ściany a sygnał nie jest zakodowany.

  • Systemy w technologii radiowej - cyfrowe

   Obok wad i zalet wymienionych w systemach radiowych (analogowych) można dodać zaletę systemu cyfrowego, kodowanego sygnału audio. Cyfrowy sygnał audio transmitowany drogą radiową jest mniej narażony na zakłócenia, osiąga szersze pasmo akustyczne (choć dla mowy, nie jest to takie ważne), a systemy pracują zazwyczaj w paśmie częstotliwości 2.4GHz. Dzięki technologii cyfrowej na tak wysokiej częstotliwości uzyskujemy dużą tłumienność dla sygnałów z sąsiednich kanałów, co przy technice analogowej może się zdarzyć. Dodatkowo technologia cyfrowa (sygnał zakodowany) uniemożliwia podsłuchiwanie konferencji.

 • Trochę teorii o kabinach tłumaczy

  Kabiny tłumaczy mogą być stacjonarne lub mobilne, montowane doraźnie dla organizowanej konferencji. Ich tłumienność i inne Parametry techniczne podstawowych urządzeń określają właściwe normy UE. Ze względu na to, że tłumaczenie symultaniczne jest bardzo stresujące dla tłumacza kabina musi być odpowiednio wyposażona. Dla zapewnienia optymalnych warunków pracy wyposaża się je w dobrą wentylację i odpowiednie oświetlenie. Najważniejsze jest jednak wyposażenie kabiny w dobrej klasy urządzenia elektroniczne, a także odseparowanie akustyczne tłumacza od sali konferencyjnej, by pracujący tłumacze nie zakłócali obrad i nie przeszkadzali sobie nawzajem (jeśli pracuje więcej niż jeden tłumacz). Czasami kabiny są dwuosobowe - wtedy tłumacze pracują parami, zmieniając się co kilkadziesiąt minut. Rozwiązanie takie znacznie poprawia komfort pracy tłumacza. Alternatywnym rozwiązaniem dla kabin jest umiejscowienie stanowiska tłumaczy w odrębnym pomieszczeniu.

Cyfrowe systemy glosowań

 • Gdzie można wykorzystywać cyfrowe systemy głosowań?

  Po owocnej dyskusji czas na głosowanie - cyfrowy system głosowań jest znakomitym uzupełnieniem systemów dyskusyjnych.
  Z powodzeniem stosujemy takie systemy do:
   
  • przeprowadzania głosowań w Radach Administracji Publicznej,
  • przeprowadzania głosowań w Radach Nadzorczych, Zarządach Instytucji itp.,
  • przeprowadzania ankiet opiniotwórczych,
  • egzaminowania w ośrodkach szkoleniowych a nawet do odpytywania w szkołach.
    
 • Sprzęt do cyfrowego głosowania

  Każdy sprzęt do głosowania wymaga komputera oraz dowolnego wyświetlacza. Na nim wyświetlamy pytania i wyniki. Wyświetlacz wyników to projektor z ekranem, monitor komputerowy lub telewizor z wejściem komputera. Wyświetlacze w takiej postaci zastąpiły niegdyś stosowane tablice wyników (inaczej tablice do głosowania).

  Standardowe zestawy zawierają:
   

  • pulpity, piloty, terminale do głosowania, które rozdajemy je osobom głosującym,
  • interface komputerowy (przystawka usb), który komunikuje się z terminalami głosujących,
  • komputer z oprogramowaniem do głosowania, który obsługuje operator lub prowadzący.

  Zestawy Wi-Fi zawierają:

  • tablety do głosowania,
  • access point,
  • serwer lokalny z oprogramowaniem

  Wykorzystywane oprogramowanie

  Oprogramowanie wykorzystywane w systemach głosowań może być standardowe takie jak Microsoft PowerPoint lub specjalnie dedykowane dla konkretnego systemu.

  Dodatek do Microsoft PowerPoint, w którym:

  • tworzymy prezentacje do obsługi konferencji i wplatamy w porządek obrad slajdy do głosowania,
  • operator przewija slajdy w zależności od potrzeb, aktywuje głosowanie, wyświetla wyniki,
  • można generować raporty: o wynikach głosowań, a nawet o tym, kto i za czym głosował,
  • można wyłączyć funkcję raportów indywidualnych (osobowych) i pozostawić tylko same wyniki głosowań,
  • można głosować jawnie lub tajnie,
  • wszelką dokumentację, wyniki głosowań wraz z personalnymi raportami, można przechowywać w archiwach.

  Oprogramowanie do głosowania w wersji dedykowanej, w którym:

  • generujemy widok tablicy do głosowania na ekranie pokazując wyniki głosowania,
  • wyświetlamy (lub nie) indywidualnie oddane głosy, czyli kto za czym głosował,
  • generujemy głosowania jawne lub tajne,